Лев Гумільов та його теорія пасіонарності

Лев Гумільов та його теорія пасіонарності

Лев Гумільов – син російських поетів Анни Ахматової та Миколи Гумільова – прожив дивовижне життя, поєднавши у своїй долі сліпучий ореол генія своїх батьків і тягар їхнього хресного шляху.

Тавро сина “ворога народу”, арешти, допити, чотирнадцять років в’язниць та таборів, гоніння, замовчування. Вже до осені життя – визнання, лаври великого вченого, видання книг.

Батьки Гумільова були наділені таємничим даром чути найпотаємніші рухи душі. Їхній син геніальним чуттям вченого прозрів нетлінні закони природи та людства.

Теорія етногенезу Гумільова – це струнка система зміни цивілізацій, заснована на віртуозному знанні тисячолітніх алгоритмів історії, розумінні пристрастей, що охоплювали людей і вождів, та синхронізованих із глибинними імпульсами Землі.

Видатний учений Лев Гумільов

Засновник нової наукової дисципліни – етнології, що лежить на стику кількох галузей знань – етнографії, історії, географії, археології та психології.

Для Гумільова “етногенез” та “етнічна історія” – поняття не ідентичні.

Етногенез – це не тільки початкова стадія етнічної історії (як це зазвичай розуміється в етнографії), а четырехфазний процес:

виникнення, підйом, занепад і вмирання етносу.

Гумільов стверджує загальний характер цього розвитку – й у природі, й у історії.

За Гумільовим, етнічна історія дискретна (має перервність), і вона не є історія розвитку етносів, а є історія окремих етносів у поєднанні з історією ландшафтів та історією культури.

Якщо етногенези – природні процеси, то постає питання, що ж є тим поштовхом, який приводить у рух етноси.

Таким поштовхом, імпульсом Гумільов вважає особливий вид енергії, свого роду “пристрасть”, яку, на відміну від повсякденного тлумачення, пропонує називати “пасіонарністю” і яка є “ухилення від видової норми, але аж ніяк не патологічна”.

За Гумільовим:

Пасіонарність – це потужне внутрішнє прагнення (усвідомлене або частіше неусвідомлене) до діяльності, спрямованої на здійснення будь-якої мети (часто ілюзорної).

Мета ця представляється пасіонарній особистості іноді навіть ціннішою за власне життя, життя і щастя сучасників і одноплемінників.

Пасіонарність окремої людини

  • може поєднуватися з будь-якими здібностями: високими, середніми, малими;
  • незалежна від зовнішніх впливів, будучи рисою психічної конституції цієї людини;
  • не має відношення до етики, однаково легко породжуючи подвиги та злочини, творчість та руйнування, благо і зло, виключаючи лише байдужість;
  • не робить людину “героєм”, що веде “натовп”, бо більшість пасіонарів знаходиться у складі “натовпу”, визначаючи рух цього натовпу у ту чи іншу епоху розвитку етносу.

Модуси пасіонарності різноманітні:

  • гордість, що стимулює спрагу влади та слави;
  • пихатість, що штовхає на демагогію та творчість;
  • жадібність, що породжує скупців, користолюбців і вчених, які накопичують знання замість грошей;
  • ревнивість, що тягне за собою жорстокість і охорону свого середовища, а застосована до ідеї – створює фанатиків та мучеників.

“Пасіонарність, – пише Гумільов, – це здатність і прагнення до зміни оточення, або, перекладаючи на мову фізики, до порушення інерції агрегатного стану середовища. Імпульс пасіонарності буває настільки сильним, що носії цієї ознаки – пасіонарії – не можуть змусити себе розрахувати наслідки своїх вчинків. Це дуже важлива обставина, що вказує на те, що пасіонарність – атрибут не свідомості, а підсвідомості, важлива ознака, що виражається в специфіці конституції нервової діяльності. Ступені пасіонарності різні, але для того, щоб вона мала видимі та фіксовані історією прояви, необхідно, щоб пасіонарів було багато”.

Виходить, всі революціонери – пасіонарії

Гумільов вважає, що пасіонаріям більшою мірою, ніж іншим членам етносу, властива властивість розсіювати свій генофонд шляхом випадкових зв’язків, у чому проявляється механізм збереження ознаки пасіонарності в популяції:

“Жага дії, що штовхала юнака в криваву січу, викликала в його однолітках захоплення, яке вони висловлювали способом, для них доступним. І в епохи високої пасіонарної напруги громадська думка за це дівчат не засуджувала занадто строго; святенництво прийшло разом з остиганням пасіонарності.”

Вслухаємось і в такі слова:

Палаци та храми споруджують роками; ландшафти реконструюють віками; наукові праці та поеми складають десятиліттями… все сподіваючись на безсмертя. Надія ця виправдана: створінням людини дарована не смерть, а повільна руйнація та забуття. У створеному немає своєї пасіонарності, а є лише кристали її, вкладені у кісткову речовину творцями форми, тобто – людьми, точніше, горінням їх почуттів та пристрастей. На жаль, ці кристали нездатні до розвитку і перетворення, бо вони випали з конверсії біоценозу. Право на смерть – привілей живого.

Етнос та його представники, етногенез та культурогенез, етнічні контакти, історичні долі народів – ось далеко не повний перелік масштабних питань, які досліджував Лев Гумільов.

Обговорюючи їх, він постає як вчений з оригінальними, але часом спірними теоріями, які геть-чисто позбавлені стереотипності.

Приклад тому – його теорія пасіонарності.

ЧИТАЙТЕ:

1. Гумилёв Л. Н. География этноса в исторический период. – Л.: Наука, 1990. – 280 с.

2. Гумилёв Л. Н. Этногенез и биосфера Земли. – Видавництво: Айріс-прес, ISBN: 978-5-8112-5755-3.

 

 теорія пасіонарності Лева Гумільова