Що таке аутизм простими словами

Що таке аутизм простими словами

2 квітня – день поширення інформації про аутизм.

Його запровадили у 2008 році і з того часу поінформованість людей значно підвищилася.

Але навколо аутизму ще багато чуток та помилок.

Наразі зазнає змін навіть сам термін «аутизм», тепер використовують поняття «розлади аутистичного спектру», скорочено РАС.

Людей, які мають цей розлад, не слід називати «аутистами».

Застосовують вираз «людина (дитина) з аутизмом», або зараз все частіше «людина з РАС».

У другій частині статті розповім, що робити батькам, які сумніваються, чи треба вести до лікаря свого сина чи дочку, якщо їм здається, що малюк якось «не так» поводиться.

Сумна статистика

У США з 2000 року ведеться цілеспрямований моніторинг поширеності РАС через мережу ADDM.

Це урядова організація, яка раз на два роки збирає дані про 8-річних дітей, які мають підтверджені випадки РАС (встановлений діагноз).

За ці два десятиліття кількість випадків аутизму значно зросла. Якщо у 2000 році співвідношення було 1 дитина із встановленим РАС на 150 дітей, то у 2018 році кожна 44-я дитина мала підтверджений аутизм.

Хлопчиків з РАС у 4,2 рази більше, ніж дівчаток. Цей факт поки що не вдається пояснити.

Також не зрозуміло, вплив яких факторів зумовлює таке швидке зростання кількості розладів аутистичного спектру. Оскільки вдосконалення методів діагностики РАС не могло дати такого значного приросту.

Аутизм найчастіше виявляють у дитинстві, але він нікуди не подіється і у дорослого – це довічний стан.

У 20-му столітті (а подекуди й зараз) дорослим, та й дітям теж, часто ставили діагноз «шизофренія», замість «аутизм».

Через це люди отримували неправильне медикаментозне лікування, а їхньою адаптацією до соціуму ніхто й не думав займатися.

На щастя, зараз психіатри і навіть сімейні лікарі вміють правильно встановлювати діагноз.

Або, запідозривши РАС, перенаправити батьків до фахівця. А чим раніше починається корекційна терапія дитини з РАС, тим легше їй засвоїти побутові навички, норми поведінки у соціумі та особливості комунікації з іншими людьми.

Що таке аутизм?

Досить складно простими словами пояснити, як функціонує мозок людини, але я спробую.

як виникає аутизмПід час формування кори головного мозку ще в утробі матері, відбувається деяке порушення (причини описані нижче) нейронних взаємозв’язків, що утворюються між відділами головного мозку.

У результаті створюється цілісна, робоча система функціонування мозку. Але її робота відрізняється від тієї звичної, яку називають «нормотиповою».

Її особливості виражаються в тих «дивацтвах», які люди бачать при спілкуванні з людиною, яка має розлади аутистичного спектру.

Чому виникає аутизм?

Збій у розвитку нервової системи може бути викликаний різними несприятливими факторами:

  • у першу чергу – генетичними відхиленнями, спадковою схильністю,
  • нестачею кисню у плода (під час вагітності матері або в процесі пологів),
  • дитячим церебральним паралічем (дцп),
  • можливо деякими інфекційними захворюваннями, перенесеними матір’ю під час вагітності.

Аутизм та щеплення

Не менше 5 великих досліджень було проведено за останні два десятиліття.

Наймасштабніше – у Данії. У ньому взяло участь понад 500 тисяч дітей. Обстежили дітей, які були не вакциновані та тих, у яких минуло 6 років після вакцинації (щоб врахувати можливі віддалені наслідки вакцин).

Результати було опубліковано у листопаді 2002р. в американському журналі New England Journal of Medicine: в обох групах у дітей аутизм розвивається однаково. Тим самим було доведено, що взаємозв’язку немає.

Однак багатьох мам дуже важко в цьому переконати. Проблема в тому, що найяскравіші прояви аутизму стартують у віці найшвидшого розвитку та набору навичок – від 20 до 30 місяців.

А це якраз збігається з вакцинацією за календарем щеплень. Хоча, спілкуючись з іншими батьками, такі мами бачать не щеплених дітей з РАС – дуже хочеться пояснити самим собі причину, чому це сталося саме з їхнім малюком.

Гадаю, не потрібно ще більше травмувати таких батьків, намагаючись довести протилежне. Головне, щоб вони вірили в адекватну терапію та навчали свою дитину відповідно до рекомендацій фахівців.

Аутизм – це хвороба?

ознаки аутизму

Є старі статті, які описують аутизм як набір певних ознак,найвідоміші з них це:

– дитина не дивиться в очі і уникає обіймів;

– не грає з іншими дітьми;

– б’ється головою або калечить себе іншим чином (дряпає, б’є себе по щоках);

– бігає колами;

– монотонно і без перерви вибудовує іграшки в ряд або ставить кубики один на одного, замість рольових ігор. Або взагалі цікавиться лише побутовими предметами, ігноруючи іграшки;

– влаштовує істерики або починає кричати без жодного приводу.

З одного боку – ці ознаки справді можуть бути присутніми. З іншого боку, термін «аутистичний спектр» тому й запровадили, що симптоми можуть бути різні.

Бує, спостерігаючи у своєї дитини певні «дивацтва», батьки хапаються за соломинку – вона дивиться мені в очі і не б’є себе, значить, з нею все нормально. Упускаючи тим самим найдорожчий час для початку корекційної роботи.

Зараз список проявів аутизму досить довгий, і дитина може виявляти лише деякі особливості. У будь-якому випадку, при найменших сумнівах батькам потрібно говорити зі своїм сімейним лікарем і просити направлення до невролога.

Чим відрізняється аутична дитина від нормотипної?

Якщо коротко – це нетиповість поведінкових реакцій, стереотипна (повторювана) поведінка, складності спілкування та комунікації, незвичайні сенсорні відчуття, складності розвитку дрібної моторики.

Детальніше у цій статті.

У третій частині розповім про особливості розумового розвитку, як реагувати на істерики дітей з РАС, як відбувається адаптація дитини до побуту та соціального життя.

Автор – Лариса Тесленкова.