Основи психологічного підходу до вивчення кольорів були закладені та здійснені на практиці швейцарським психологом Максом Люшером (1923 – 2017).
Він вважає що сприйняття кольору об’єктивно та універсально, але колірні переваги є суб’єктивними.
Зміст статті:
- Макс Люшер – психологія кольору
- Чотири колірні типи особистості
- Розглянемо кожний тип детально:
– синій
– зелений
– червоний
– жовтий - Інтерпретація колірних переваг по Люшеру
Макс Люшер – психологія кольору
За допомогою колірного тесту Люшера можна визначити психологічне самопочуття людини на даний момент.
Як правило, психолог пропонує людині, яку тестують, вісім карток різного кольору, і просить розкласти їх у порядку переваги.
На першому місці виявляється колір, який людині найбільш приємний, далі – ті, які подобаються менше. Останнми будуть картки, до яких випробуваний відчуває найменшу симпатію.
В Інтернеті колірний тест Люшера представлений у всіх його модифікаціях – повній та скороченій – з інтерпретацією результатів тестування.
Чотири кольори – синій, зелений, червоний та жовтий – відображають основні психологічні потреби людей:
задоволеність чимось, прихильність до чогось, самоствердження, активність, прагнення до мети, очікування чогось доброго, потреба в успіху.
Чотири колірні типи особистості
Люшер характеризує ці типи таким чином:
Синій – потреба в глибокій прихильності.
Зелений – потреба у відстоюванні власної позиції.
Червоний – потреба у досягненні, володінні, лідируванні.
Жовтий – потреба в емоційній залученості, яскравості переживань та спілкуванні.
Та потреба, яка є провідною, визначає індивідуально-особистісний тип людини.
При віднесенні особистості до того чи іншого “колірного типу” вирішальну роль грає оцінка поведінки особистості.
При цьому людина, що відноситься до одного з чотирьох основних типів особистості, може поводитися абсолютно протилежним чином. Це залежить від того, яку роль він зараз реалізує.
Коли особистість переслідує типову для себе мету, яка є для нього свого роду ідолом, то роль, яку він грає, називається “роль-ідол”.
І, навпаки, те, що він робить, щоб захиститися від будь-чого, щоб чогось уникнути – все це є його “роль-захист”.
Наприклад, людина, яка реалізує червоний тип поведінки, приймає будь-який кинутий йому виклик, оскільки вона хоче діяти сильно та успішно. Це його роль-ідол. А роль-захист він відіграє тоді, коли відчуває, що пред’явлені до нього вимоги надмірно завищені, коли захищається від подібних вимог, коли злиться і прикро, коли впадає в безсилу злість.
Розглянемо кожний тип детально:
Синій
Основною темою в їхньому житті є душевна прихильність та потреба у взаєморозумінні. Синій прагне вибудовувати гармонійні відносини з оточуючими його людьми.
Роль-ідол (+ синій)
Потреба у спокої, інтенсивна потреба у прихильності, чутливість, сентиментальність.
Роль-захист (- синій)
Занепокоєння, нетерпіння, незадоволеність, самотність, відвертання від партнера, дратівливість.
Прагнення до задоволення лежить в основі ролі-ідола синього типу.
Одурманювання та забуття стають його метою: або шляхом одурманювання плоті за допомогою розгульного життя, обжерливості, алкоголізму, застосування заспокійливих та снодійних засобів, або шляхом редукції духовних домагань (наприклад, зведення їх на рівень кросвордного інтелекту).
Роль-захист синього типу поведінки виникає через страх перед порожнечею (перед відсутністю переживань) та перед позбавленнями. Страх перед відсутністю переживань породжує внутрішній занепокоєння.
З метою самозахисту “сині” люди обгороджують парканом свою особисту емоційну сферу, блокують справжні та щирі емоційні стосунки.
Зелений
Основною темою у житті зеленого типу є самоствердження, саморозвиток. Зріла особистість прагне самовираження та самоактуалізації.
Роль-ідол (+ зелений)
Воля до самоствердження, напруга волі, домагання значимості.
Роль-захист (- зелений)
Захист від обмежень, від втрати значущості.
Прагнення до значущості та марнославство лежать в основі ролі-ідола зеленого типу. Невпевненість у собі йому – абсолютно нестерпний стан. Використовуються будь-які засоби підвищення своєї значущості; академічні титули, наприклад, забезпечать пожиттєвий престиж та статус тощо.
Роль-захист породжений страхом перед залежністю та примусом.
Адекватна поведінка передбачає, що людина здатна як вимагати, так і відмовлятися. Хто має надмірні чи безкомпромісні претензії, хто хоче, щоб усі захоплювалися ним і любили його, той ігнорує дійсність.
Коли не хочуть ні від чого відмовлятися, тоді не можуть й ні на що наважитися. У цьому випадку люди починають почуватися загнаним у безвихідь.
Зелений – не тільки найнапруженіший і впертий, а й тип поведінки, що не піддається впливу.
Червоний
Основною темою при гармонійному розвитку є прагнення до успіху, досягнення поставлених цілей.
Роль-ідол (+ червоний)
Цілеспрямованість, наполегливе прагнення до переживань.
Роль-захист (- червоний)
Надмірні вимоги, дратівливість.
Прагнення до збудження лежить в основі ролі-ідола червоного типу.
Страх перед спустошеністю та нудьгою веде до пошуку нових стимулів. Але оскільки він потребує нових і нових переживань, він неминуче змушений бути постійно активним. Він прагне досягнень у великому і малому, на користь оточуючим або на шкоду їм.
Роль-захист відбувається через страх перед надлишком активності та перезбудженням.
Той, хто б’є кулаком по столу, або цедить щось крізь зуби, у того збудження досягло рівня переподразнення. Переподразнення веде до депресії, якщо задоволення важливих потреб стає неможливим і визнавати власне безсилля.
Звідси виникає депресивна потреба у сні чи алкоголі, щоб одурманити себе та заглушити свої страждання.
Жовтий
Основна тема – розвиток та творчість. За гармонійного розвитку він спрямований на розширення “духовних горизонтів”.
Роль-ідол (+жовтий)
Втеча від проблем, ілюзорне очікування майбутнього.
Роль-захист (- жовтий)
Напружене очікування, стурбованість, стурбованість.
Прагнення до свободи лежить в основі ролі-ідола.
Наприклад, багато людей рік у рік витрачають по два місяці на різні подорожі або щодня годинами читають газети. В обох цих випадках їх приваблює не справжня, дійсна мета, а прагнення невідомого, змін, спрага нового. Така цікавість – це втеча від сьогодення, якщо теперішне переживається і сприймається як незадовільне.
Роль-захист виникає через страх перед втратою. Навколишній світ – це широке поле відносин, яке внаслідок своєї постійної зміни постійно вимагає від особистості зміни його власної позиції.
А всяка зміна дійсності, широта нових можливостей, викликають у жовтих людей страх. Вони почуваються втраченими, безпорадними перед реальністю.
Інтерпретація колірних переваг по Люшеру
Вам подобається синій (+)
Вас можна віднести до розряду спокійних, врівноважених людей, яким вдається досягти гармонії у відносинах з оточуючими. Ви також маєте дивовижну можливість прислухатися до бажань свого організму і вчасно розпізнавати перевтому, що насувається, або емоційний зрив.
Синій не подобається або дратує (-)
в даний момент ви змушені відмовитися від плавної течії життя, жити у стані мобілізації всіх своїх сил. Можливо, це пов’язано з якимось важливим завданням чи подією, від результату якої залежить ваша кар’єра чи доля загалом.
Подобається сірий (+)
Сірий означає нейтральність у всіх сферах життя (“ні те, ні се”). Люди, які віддають перевагу сірому кольору, багато працюють і відповідно сильно втомлюються.
Сірий вам не подобається або дратує (-)
Якщо ви ні в якому разі не виберете сірий відтінок, значить, ви всіма силами прагнете нових вражень і не хочете впускати в своє життя рутину.
Жовтий (+)
Той, хто вибирає цю палітру, вірить у диво.
Він потребує визнання своїх здібностей та поваги оточуючих. Сподівається, що рано чи пізно його життя зміниться на краще і він зможе насолодитися щастям у всіх його проявах.
Жовтий (-)
Якщо жовтий відтінок вам неприємний, значить, ви могли повністю розчаруватися у своїх надіях і тепер вам складно повірити в те, що в світі бувають дива.
Такий настрій може бути викликаний будь-яким розчаруванням або невдачами, які йдуть одна за одною.
Подобається чорний (+)
Означає протест. Той, хто обрав його, може гласно і негласно повставати проти умов життя, праці та своєї долі загалом. Він протестує проти умовностей, ламає стереотипи та бунтує проти несправедливості.
Чорний дратує (-)
Якщо чорний колір вам не подобається, значить, перед вами стоїть складне завдання – навчитися відмовляти людям, коли це необхідно, і не боятися пред’являти бажані вимоги на роботі чи в особистому житті.
Червоний (+)
Червоний означає прагнення до слави, успіху та престижу. Його обирають люди, які мають виражені вольові якості, бажають розкрити свій потенціал, досягти впливу і підкорити всіх власним успіхом.
Червоний (-)
Якщо ви відчуваєте в собі нестачу життєвої енергії та слабкий потенціал, то, швидше за все, віддасте перевагу його в останню чергу.
Подобається зелений (+)
Ви – людина, якій важливо реалізувати свої можливості, самоствердитися та викликати симпатію у оточуючих.
Зелений не подобається або дратує (-)
Якщо ви виберете зелену картку в останню чергу, значить, у якийсь момент просто могли відчути себе приниженим та переможеним.
Можливо, ваші прагнення вдосконалити, наприклад, свою роботу, не увінчалися визнанням, тому зараз вам легше поступитися принципами, ніж наполегливо перемагати перепони.
Коричневий (+)
Його обирають люди, які найбільше у світі хочуть уникнути проблем та конфліктів у будь-якій сфері життя. Вони не бажають витрачати сили на вирішення складних завдань і мріють жити в затишній оболонці.
Коричневий (-)
Вами керує бажання “вирватися з натовпу”.
Фіолетовий (+)
Вибираючи його, ви ніби повідомляєте про те, що всі ваші думки та бажання повинні втілитись у реальність. Ви можете прагнути “магічних” відносин з оточуючими, вірячи в те, що коли-небудь все-таки вдасться “зачарувати” їх своїм шармом і реалізувати всі свої бажання.
Фіолетовий (-)
Якщо вам не подобається фіолетовий, ви виключаєте будь-яку можливість досягти успіху “магічним” шляхом, який передбачає мінімум зусиль і гарантує максимальний результат.